Služby, které skutečně pomáhají

Dotazy a odpovědi

Co je seniorská obálka?

Odpověď:

MČ Praha 4 se jako první v Praze zapojila do celorepublikového projektu Seniorská obálka, který má být pomocníkem v krizových situacích. Záštitu za MČ Praha 4 převzal Josef Svoboda, místostarosta pro rodinnou a sociální politiku. Obálka je určena především starším osobám, které žijí osamoceně.

Obálka se sice nazývá seniorská, můžou ji ale využít i lidé s onemocněním nebo postižením. Zkratka ICE pochází z anglického „In case of emergency“ – v případě ohrožení.

Kartu s informacemi o zdravotním stavu seniorů a zdravotně postižených využívají podle ministerstva práce a sociálních věcí už víc než dva miliony domácností.               

ICE karta v obálce obsahuje seznam užívaných léků, prodělané operace nebo alergie. Před několika dny pomohla třeba záchranářům na tísňové lince v Jihomoravském kraji. „Pacientka byla zcela nespolupracující a při dotazu, zda užívá nějaké léky či zda je na něco alergická, jsme obdrželi od dcery ofocenou Seniorskou obálku. Byla vzorně a zcela bezchybně vyplněna a výrazně nám urychlila konzultaci s lékařem kvůli volbě vhodného léku na utlumení bolesti,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Vyplňování se řídí principem semaforu, nejdůležitější informace jsou červeně, doporučené údaje žlutě a méně závazná data zeleně. Záleží na samotných seniorech, které údaje vyplní, ale čím více informací například o lécích, hospitalizaci nebo alergiích bude vyplněno, tím obálka lépe poslouží. Součástí formuláře je také seznam kontaktů na blízké osoby. Pokyny pro vyplnění najdete ZDE nebo níže na stránce (soubor PDF ke stažení).

Vyplněný tiskopis se doporučuje umístit na viditelné místo, buď na ledničku, nebo vnitřní stranu vchodových dveří. Obálka pak poslouží ve chvíli, kdy senior potřebuje rychlou pomoc zdravotníků, policistů či hasičů. (Ti jsou instruováni tak, že se zaměří výhradně na dvě výše uvedená místa, tj. nebudou hledat obálku na jiných místech bytu.)
Zkratka I. C. E., kterou je obálka označena, je mezinárodní zkratkou z anglického In Case of Emergency, což znamená použít v případě nouze
Pokud máte o obálku zájem, tiskopis je k dispozici jako soubor PDF na odkazu ZDE (a také po kliknutí na jeho obrázek zde níže na stránce), případně je možno od 9. září 2019 vyzvednout kompletní Seniorskou obálku na Informačním centru Úřadu MČ Praha 4, Antala Staška 2059/80b, popř. na dalších informačních centrech MČ Praha. 

Senior si musí vyzvednout Seniorskou obálku osobně, její vydání je podmíněno trvalým bydlištěm v MČ Praha 4 (na základě kontroly OP) a věkem 63 let a více let. Obálku si mohou vyzvednout rovněž osoby s průkazem ZTP s trvalým bydlištěm v MČ Praha 4.

Obálku si můžete vyzvednout i u nás na sekretariátu, na adrese: Podolská 280/31, 147 00, Praha 4.

Více ve videu: https://www.facebook.com/olomouckykr/videos/431451444857162

Zdroje: http://praha4.cz/Seniorska-obalka-muze-pomoci-v-pripade-nouze.html

Skip to content