Služby, které skutečně pomáhají

Seniorskou obálku využívají už více než dva miliony domácností

MČ Praha 4 se jako první v Praze zapojila do celorepublikového projektu Seniorská obálka, který má být pomocníkem v krizových situacích. Záštitu za MČ Praha 4 převzal Josef Svoboda, místostarosta pro rodinnou a sociální politiku. Obálka je určena především starším osobám, které žijí osamoceně.

Obálka se sice nazývá seniorská, můžou ji ale využít i lidé s onemocněním nebo postižením. Zkratka ICE pochází z anglického „In case of emergency“ – v případě ohrožení.

Kartu s informacemi o zdravotním stavu seniorů a zdravotně postižených využívají podle ministerstva práce a sociálních věcí už víc než dva miliony domácností.               

ICE karta v obálce obsahuje seznam užívaných léků, prodělané operace nebo alergie. Před několika dny pomohla třeba záchranářům na tísňové lince v Jihomoravském kraji. „Pacientka byla zcela nespolupracující a při dotazu, zda užívá nějaké léky či zda je na něco alergická, jsme obdrželi od dcery ofocenou Seniorskou obálku. Byla vzorně a zcela bezchybně vyplněna a výrazně nám urychlila konzultaci s lékařem kvůli volbě vhodného léku na utlumení bolesti,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

První obálky začalo ministerstvo práce a sociálních věcí šířit právě po jižní Moravě loni v červnu. Projekt vznikl ve spolupráci s tamější záchrannou službou a za rok fungování se postupně dostal i do ostatních krajů. „Celkově je zapojeno deset krajů vlastním rozhodnutím krajského úřadu, čtyři kraje jsou zatím zapojeny prostřednictvím samotné iniciativy jejich obcí,“ uvedla národní koordinátorka Seniorské obálky Dana Žižkovská.

Celkově se podle ní jedná o 120 měst a obcí a více než dva miliony domácností, do kterých byla obálka dodána. „Číslo je ale určitě mnohem vyšší, protože obálka je volně ke stažení na webových stránkách dané obce – u nás na www.praha4.cz .

Zdroje: http://praha4.cz/Seniorska-obalka-muze-pomoci-v-pripade-nouze.html

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2916512-seniorskou-obalku-vyuzivaji-uz-vice-nez-dva-miliony-domacnosti-zachranuje-nejen

Skip to content