Služby, které skutečně pomáhají

Centrum pro rodinné pečující

Centrum pro rodinné pečující vzniklo v Ústavu sociálních služeb Praha 4 proto, že vnímáme jak je potřeba pomoci a podpořit ty, kteří se starají o své blízké v domácím prostředí. Víme, že péče je často náročná a přijde v mnoha rodinách prakticky ze dne na den. Týká se jednoho z manželů, ale i těch, kteří se starají o své stárnoucí či nemocné rodiče, prarodiče. 

Sociální pracovnicepaliativní poradkyně, pomůže zorientovat se v nárocích na služby a dávky, díky nimž může pečující situaci lépe řešit. Zároveň pomáhá pečujícím ve finální fázi života blízkého. Pro sdílení a podporu je k dispozici psycholožka, která vede individuální terapie i svépomocné skupiny, kde je prostor pro sdílení.

Naší snahou je dostat co nejvíce různorodé podpory „pod jednu střechu“, slaďujeme tak díky sociálním službám, které Ústav sociálních služeb v Praze 4 poskytuje, formální a neformální péči. 

 • Nabízíme bezpečné místo pro sdílení starostí a odbornou pomoc.
 • Nezůstávejte na péči sami, jsme tu pro to, abychom Vám byli oporou.

Na našem YouTube kanále naleznete videa, která doplňují naše poradenství a pomoc, kterou poskytujeme pečujícím: https://www.youtube.com/channel/UCgaEj71A6bWvL6_rebJ_gPg

Služby nabízíme bezplatně.


Dokumenty CpRP

Centrum pro rodinné pečující – popis

Vstupní formulář

Psychologické poradenství
 • Psychoterapie a udržitelné rodinné vztahy

Tato služba bude uspokojovat potřeby neformálních pečovatelů v oblasti rodinných vztahů, (psycho)terapie a prevence vyhoření formou:

 • individuálních konzultací (pravidelné konzultace v rámci terapeutického plánu)
 • skupinových konzultací (svépomocná terapeutická skupina, která přispívá k ventilaci emocí, spojuje prožité trápení, zkušenost, úzkosti vyplývající z neformálního pečovatelství a jejímž principem je sdílení prožitků, porozumění a následné zlepšení psychického stavu).

Posílíme psychický stav neformálních pečovatelů, umožníme sdílení informací mezi našimi klienty a vytváření svépomocných komunit, pomůžeme navazování sociálních vazeb a resocializaci. Tyto aktivity bude řídit psycholožka, která přímo bude organizovat svépomocné skupiny a povede individuální konzultace.

V jakých oblastech nabídneme pomoc:

 1. Péče o blízké
 2. Rozvržení sil pečující osoby
 3. Principy time-managementu
 4. Psychohygiena
 5. Prevence syndromu vyhoření
 6. Zkušenosti s podpůrnou sítí sociálních služeb
 7. Úmrtí v rodině
Svépomocná skupina
 • Svépomocná skupina

Svépomocná skupina je setkání těch, kteří pečují a pomáhají někomu blízkému. Většinou jde o partnera či rodiče.
Naším cílem je sdílet ve skupině své zkušenosti při péči o blízkou osobu, poznávat se a poskytovat si zpětnou vazbu i nápady. Setkání je moderované psycholožkou, ale podstatou je využít vašich zážitků a toho, s čím přicházíte.

Vzhledem k tomu, že každý ze členů skupiny se může nacházet v jiné fázi procesu o pomoc potřebného, mají pečující možnost se učit od těch, kteří jsou „o krok před nimi“ a předávat zkušenosti těm, které „jejich kroky teprve čekají“.

Termíny Svépomocné skupiny pro pečující najdete tady.

Poradenství pro paliativní péči
 • Sociální a paliativní poradenství 

V neposlední řadě nabídne náš projekt neformálním pečovatelům v případě potřeby asistenci a podporu při doprovázení v poslední fázi života blízkých osob.

Cílem bude pomoci psychickému zdraví neformálních pečovatelů a jejich rodin při tak náročné situaci, jako je odchod blízké osoby. Toto poradenství bude zahrnovat i poskytování pomoci při zařizování pohřbů.

Přidejte se k nám a navštivte naši skupinu pro pozůstalé. Termíny setkání najdete tady.

Tým CpRP

 • Bc. Monika Křížková, DiS.

Vedoucí týmu, monika.krizkova@uss4.cz, 773 791 408

 • Mgr. Martina Bezoušková, DiS.

Psycholožka, martina.bezouskova@uss4.cz, 770 119 776

 • Mgr. Petra Kýhosová

Sociální pracovnice a paliativní poradkyně, petra.kyhosova@uss4.cz778 707 964

Dokumenty CpRP
Skip to content