Služby, které skutečně pomáhají

Centrum pro rodinné pečující

Centrum pro rodinné pečující vzniklo v Ústavu sociálních služeb Praha 4 proto, že vnímáme jak je potřeba pomoci a podpořit ty, kteří se starají o své blízké v domácím prostředí. Víme, že péče je často náročná a přijde v mnoha rodinách prakticky ze dne na den. Týká se jednoho z manželů, ale i těch, kteří se starají o své stárnoucí či nemocné rodiče, prarodiče. 

Sociální pracovnice, pomůže zorientovat se v nárocích na služby a dávky, díky nimž může pečující situaci lépe řešit. Pro sdílení a podporu je k dispozici psycholožka, která vede individuální terapie i svépomocné skupiny, kde je prostor pro sdílení. Součástí týmu je paliativní poradkyně, která pomáhá pečujícím při finální fázi života blízkého.

Naší snahou je dostat co nejvíce různorodé podpory „pod jednu střechu“, slaďujeme tak díky sociálním službám, které Ústav sociálních služeb v Praze 4 poskytuje, formální a neformální péči. 

 • Nabízíme bezpečné místo pro sdílení starostí a odbornou pomoc.
 • Nezůstávejte na péči sami, jsme tu pro to, abychom Vám byli oporou.

Na našem YouTube kanále naleznete videa, která doplňují naše poradenství a pomoc, kterou poskytujeme pečujícím: https://www.youtube.com/channel/UCgaEj71A6bWvL6_rebJ_gPg

Služby nabízíme bezplatně.


Dokumenty CpRP

Centrum pro rodinné pečující – popis

Vstupní formulář

Aktuální nabídka kurzů Psychologické poradenství
 • Psychoterapie a udržitelné rodinné vztahy

Tato služba bude uspokojovat potřeby neformálních pečovatelů v oblasti rodinných vztahů, (psycho)terapie a prevence vyhoření formou:

 • individuálních konzultací (pravidelné konzultace v rámci terapeutického plánu)
 • skupinových konzultací (svépomocná terapeutická skupina, která přispívá k ventilaci emocí, spojuje prožité trápení, zkušenost, úzkosti vyplývající z neformálního pečovatelství a jejímž principem je sdílení prožitků, porozumění a následné zlepšení psychického stavu).

Posílíme psychický stav neformálních pečovatelů, umožníme sdílení informací mezi našimi klienty a vytváření svépomocných komunit, pomůžeme navazování sociálních vazeb a resocializaci. Tyto aktivity bude řídit psycholožka, která přímo bude organizovat svépomocné skupiny a povede individuální konzultace.

V jakých oblastech nabídneme pomoc:

 1. Péče o blízké
 2. Rozvržení sil pečující osoby
 3. Principy time-managementu
 4. Psychohygiena
 5. Prevence syndromu vyhoření
 6. Zkušenosti s podpůrnou sítí sociálních služeb
 7. Úmrtí v rodině
Svépomocná skupina
 • Svépomocná skupina

Svépomocná skupina je setkání těch, kteří pečují a pomáhají někomu blízkému. Většinou jde o partnera či rodiče.
Naším cílem je sdílet ve skupině své zkušenosti při péči o blízkou osobu, poznávat se a poskytovat si zpětnou vazbu i nápady. Setkání je moderované psycholožkou, ale podstatou je využít vašich zážitků a toho, s čím přicházíte.

Vzhledem k tomu, že každý ze členů skupiny se může nacházet v jiné fázi procesu o pomoc potřebného, mají pečující možnost se učit od těch, kteří jsou „o krok před nimi“ a předávat zkušenosti těm, které „jejich kroky teprve čekají“.

Termíny Svépomocné skupiny pro pečující najdete tady.

Poradenství pro paliativní péči
 • Poradenství pro paliativní péči

V neposlední řadě nabídne náš projekt neformálním pečovatelům v případě potřeby asistenci a podporu při doprovázení v poslední fázi života blízkých osob.

Cílem bude pomoci psychickému zdraví neformálních pečovatelů a jejich rodin při tak náročné situaci, jako je odchod blízké osoby. Toto poradenství bude zahrnovat i poskytování pomoci při zařizování pohřbů.

Přidejte se k nám a navštivte naši skupinu pro pozůstalé. Termíny setkání najdete tady.

Tým CpRP

 • Bc. Monika Křížková, DiS.

Vedoucí týmu, monika.krizkova@uss4.cz, 773 791 408

 • Mgr. Martina Bezoušková, DiS.

Psycholožka, martina.bezouskova@uss4.cz, 770 119 776

 • Mgr. Petra Kýhosová

Psychosociální poradkyně, petra.kyhosova@uss4.cz778 707 964

Dokumenty CpRP
Skip to content